Πρόγραμμα 11ου Συνεδρίου

11o Συνέδριο Νέας Δημοκρατίας
Αρχική / News / Teleytaia Nea / Πρόγραμμα 11ου Συνεδρίου

ΣΑΒΒΑΤΟ 16 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

08:00-10:00

Αίθουσα Υποδοχής

Προσέλευση - Εγγραφές

10:00-12:10

 

Αίθουσα Ολομέλειας

Έναρξη Εργασιών – Καλωσόρισμα

10:00

Προβολή βίντεο

10:05

Χαιρετισμός - Κήρυξη της έναρξης των εργασιών από τον Πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας Κυριάκο Μητσοτάκη

10:15

Ομιλία Κωστή Χατζηδάκη, Αντιπροέδρου Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτή Β’ Αθηνών, Προέδρου Οργανωτικής Επιτροπής

10:30

Ομιλία Antonio López-Istúriz White, Ευρωβουλευτή, Γενικού Γραμματέα ΕΛΚ

10:40

Ομιλίες εκπροσώπων άλλων κομμάτων

ΣΥΡΙΖΑ

Δημοκρατική Συμπαράταξη

ΚΚΕ

Ανεξάρτητοι Έλληνες

Το Ποτάμι

Ένωση Κεντρώων

11:20

 

Ομιλία Άδωνι Γεωργιάδη, Αντιπροέδρου Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτή Β’ Αθηνών

11:30

Ομιλία Λευτέρη Αυγενάκη, Γραμματέα Πολιτικής Επιτροπής Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτή Ηρακλείου

11:40

 

Ομιλία Κώστα Τσιάρα, Γραμματέα Κοινοβουλευτικής Ομάδας Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτή Καρδίτσας

 

11:50

Ομιλία Κώστα Δέρβου, Προέδρου ΟΝΝΕΔ

12:00

Παρουσίαση Αποτελεσμάτων Ερωτηματολογίου – Τοποθέτηση Γιώργου Στεργίου, Γραμματέα Προγράμματος

12:10-16:00

Αίθουσα Ολομέλειας

«Υπηρεσίες για τον Πολίτη: Από το τέλμα στην ποιότητα»

12:10-12:25

Εισηγητής: Νίκος Δένδιας, Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτής Β’ Αθηνών

12:25-13:10

Προσκεκλημένοι Ομιλητές:

Στέλιος Ράμφος, Συγγραφέας, Φιλόσοφος

Μανώλης Δερμιτζάκης, Καθηγητής Γενετικής Ιατρικής, Διευθυντής του Κέντρου Γονιδιωματικής στο Πανεπιστήμιο της Γενεύης.

13:10-16:00

Τοποθετήσεις Συνέδρων

16:00-17:00

Διάλειμμα εργασιών

17:00-21:00

Αίθουσα Ολομέλειας

«Οικονομία: Από τη μιζέρια στις νέες δουλειές»

17:00-17:15

Εισηγητής: Χρήστος Σταϊκούρας, Τομεάρχης Οικονομικών Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτής Φθιώτιδας

17:15-17:45

 

Προσκεκλημένοι Ομιλητές:

Χάρης Γεωργιάδης, Υπουργός Οικονομικών της Κυπριακής Δημοκρατίας

Παναγιώτης Λιαργκόβας, Καθηγητής Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, Επικεφαλής του Γραφείου Προϋπολογισμού της Βουλής

17:45-21:00

Τοποθετήσεις Συνέδρων

21:00

Λήξη εργασιών 1ης ημέρας

 

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 17 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

09:30-10:00

Αίθουσα Υποδοχής

Προσέλευση - Εγγραφές

10:00-10:10

 

Αίθουσα Ολομέλειας

Ομιλία Δημήτρη Αβραμόπουλου, Επιτρόπου Ε.Ε. - Μετανάστευση, εσωτερικές υποθέσεις και ιθαγένεια

10:10-13:40

Αίθουσα Ολομέλειας

«Νέα Γενιά: Από την Ελλάδα των επιδομάτων στην Ελλάδα των ευκαιριών»

10:10-10:25

Εισηγήτρια: Αθηνά Ντόβα, Δικηγόρος, Ιδρυτής νεανικής καινοτόμου επιχείρησης, Μέλος Πολιτικού Συμβουλίου ΟΝΝΕΔ

10:25-11:00

Προσκεκλημένοι ομιλητές:

Κωνσταντίνος Μαρκουλάκης, Ηθοποιός, Σκηνοθέτης

Κατερίνα Κούρκουλα, Νέα αρχιτέκτονας

11:00-13:40

Τοποθετήσεις Συνέδρων

13:40-14:00

Αίθουσα Ολομέλειας

Ομιλία Αντώνη Σαμαρά, πρώην Πρωθυπουργού και Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας

14:00

Αίθουσα Ολομέλειας

Κλείσιμο εργασιών Συνεδρίου

Προβολή βίντεο

Ομιλία Κυριάκου Μητσοτάκη, Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας

 

 

 

Το Κοινωνικό Συνέδριο

6 Παράλληλες Εκδηλώσεις

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 16 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

13:30-15:00

Αίθουσα C1

«Σύγχρονες πολιτικές για την προστασία της Οικογένειας»

Συνδιοργανώνεται από τις:

  • Γραμματεία Γυναικείων Θεμάτων
  • Γραμματεία Επιστημονικών Φορέων

13:30-15:00

 Αίθουσα C2 

«Η συμβολή και η ενεργός συμμετοχή των Ελλήνων της διασποράς στην ανάταξη της χώρας μας»

Συνδιοργανώνεται από τις:

  • Γραμματεία Οικουμενικού Ελληνισμού
  • Γραμματεία Διεθνών Σχέσεων και Ευρωπαϊκής Ένωσης

18:30-20:00

Αίθουσα C1

«Παροχή αλληλεγγύης για όσους έχουν ανάγκη μέσω ενός σύγχρονου και διαφανούς πλαισίου για τον εθελοντισμό»

Συνδιοργανώνεται από τις:

  • Γραμματεία Κοιν. Δικτύων & Ειδικών Πληθυσμιακών Ομάδων
  • Γραμματεία Επιστημονικών Φορέων

18:30-20:00

Αίθουσα C2

«Αξιοπρέπεια και ποιότητα ζωής στην τρίτη ηλικία»

Διοργανώνεται από την:

  • Γραμματεία Παραγωγικών Τομέων

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 17 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

11:30-13:00

Αίθουσα C1

«Ο αθλητισμός ως εργαλείο κοινωνικής συνοχής»

Διοργανώνεται από την:

  • Γραμματεία Σχέσεων Κοινωνίας-Κόμματος

11:30-13:00

Αίθουσα C2

«Άμεσες δράσεις για τα άτομα με αναπηρία για ποιότητα ζωής και κοινωνική ένταξη»

Διοργανώνεται από την:

  • Γραμματεία Κοιν. Δικτύων & Ειδικών Πληθυσμιακών Ομάδων